« Общините ще могат да дават комуналните услуги на свои фирми | Main | Глобите за общини с нарушения по европроекти стигнаха 50 млн. лева »
Държавата спира парите за конкурси в гражданския сектор
By rraycheva | November 14, 2011
В същото време броят на директно субсидираните организации расте
Любен Панов, Български център за нестопанско право:
“Проблемът не е в размера на средствата, а в крайно негативното отношение, което правителството показва към гражданските организации и към изразходването на бюджетни средства.”
Карсимира Величкова, Български дарителски форум:
“Държавата гледа на гражданския сектор само като на един излишен харч. Не като на инвестиция. Всеки, който инвестира в нещо, иска да има прозрачност, ефективност, резултати.”
През следващата година неправителственият сектор в България няма да има възможност да кандидатства за държавно финансиране по проекти в обществена полза, тъй като бюджет 2012 не предвижда средства за тази дейност. За това алармираха представители на над 160 организации в отворено писмо до премиера Бойко Борисов, министъра на финансите Симеон Дянков и на евросредствата Томислав Дончев.
Предвидените за сектора средства от общо 10.45 млн. лв. за 2012 г. ще бъдат насочени изцяло за директно субсидиране на национално представителни организации на и за хора с увреждания и няколко други организации, чийто брой пък нараства с още две до 28. Перото за свободно кандидатстване с обществено значими проекти, което в последните две години бе свито до 7-8% от целия бюджет за тази сфера, е изцяло премахнато от схемата.
Защо е важно
Премахването на конкурсното начало всъщност е крайният резултат от цялостната тенденция на ограничаването му през последните години. Практиката да се финансира нестопанският сектор е широко разпространена в Европейския съюз. По този начин държавите “аутсорсват” социални дейности, за които не им достигат възможности – например осигуряване на социални асистенти, домашни грижи за хора с увреждания и т.н.
“Дейностите са много, както и неправителствените организации. За това добрата практика от западните страни е по-голямата част от тези средства да се разпределят чрез конкурси по много прозрачни правила, следвайки ясно разписани приоритети”, казва Любен Панов от Българския център за нестопанско право.
Крачка назад
В България обаче се случва точно обратното. Конкурсното начало е въведено едва през 2005 г., когато по този начин се разпределят 18% от парите. Оттогава този дял постоянно спада, въпреки че общият обем на средствата расте, както и броят на директно субсидираните организации. “В началото на годината представихме подробен анализ на това как се харчат държавните средства за нестопанския сектор. Установихме, че няма стратегия за приоритетите в гражданския сектор, няма ясни правила и критерии за субсидирането, няма и контролни механизми”, казва Любен Панов. Малкото проведени конкурси пък се отличават с непрозрачност и неясни критерии за оценка.
Няма пари, няма проблем
От Българския център за нестопанско право отдавна са предложили на държавните структури нови, по-устойчиви модели за разпределение, управление и контрол на средствата, които предвиждат засилване на конкурсното начало като по-устойчива и по-прозрачна практика. Вместо това обаче държавата реши да направи точно обратно на препоръките им и изцяло да спре конкурсното начало.
Какво иска НПО секторът:
- Запазване на средствата за конкурсно финансиране на проекти на неправителствени организации в обществена полза в бюджета за 2012 г.
- Делът на тези средства да бъде минимум 20% от общата субсидия за сектора, тоест поне 2 млн. лв. от заложените над 10 милиона лева
- Увеличаване на тези средства в дългосрочен план, като тенденцията да бъде към преобладаващо конкурсно финансиране
- Пълна прозрачност при определяне на субсидиите за неправителствени организации, както и при тяхното изразходване.
Topics: Новини | Comments Off on Държавата спира парите за конкурси в гражданския сектор
Comments are closed.